DERGİ KURMA MALİYETİ

Dergi kurma süreçleri ve maliyetleri kurulacak derginin basılı mı elektronik mi olacağıyla doğrudan ilgilidir. Sıfırdan bir dergi kurmak için kurulum paketimizi inceleyebilir veya bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Basılı dergi çıkarmak için süreç ve süreçte gereken belgeler çok fazla olmakla birlikte E-Dergi diye adlandırabileceğimiz elektronik dergileri (İnternet ortamında) çıkarmak çok daha az süreç ve maliyet gerektiren bir husustur. Ayrıca günümüzde çıkarılan dergilerin %90’dan fazlası çevrim içi dergilerdir.

E-Dergi çıkarmanın maliyeti sizin tercihlerinizle de ilişkili ancak burada en hızlı ve az maliyetle bir dergi nasıl çıkarılır ona değineceğiz.

E-Dergi için ücret ödemeniz gereken 4 önemli kalem söz konusu:

  1. Domain
  2. Hosting
  3. SSL Güvenlik Sertifikası
  4. Hakemli Dergi Yönetim Sistemi / Site Tasarımı / Otomasyon / Eklentiler

Gelelim bu 4 kalemin detaylarına.

Domain: com, net, org, info vb. domain ücretleri yıllık 300-500 TL arasında değişmektedir.

Hosting: Hosting (dergiyi barındırmak için yer) ücretleri yıllık ortalama 1000-2000 TL arasında değişmektedir. Yeni bir dergi için 1-5GB arası alan yeterli olacaktır. Hosting alt yapısının Dergi Yayın Sistemi OJS Akademik Dergi Sistemi ile uyumlu olması çok önemlidir. Aksi durumda sistemin çalışmama, yazar, editör veya hakemlere bildirim mailleri göndrememe gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Dergi kurulum esnasında sunucu altyapısının dergi yazılımı ile uyumlu olması gelecekte karşılaşabilecek sorunların önüne geçecektir.

SSL Güvenlik Sertifikası: Sitenizin güvenli görünmesi, uluslararası sistemlerle ve arama motorlarıyla entegrasyonu için güvenlik sertifikası önemlidir. Bu da 300-500 TL arasında değişmektedir.

Yazılım/Hakemli Dergi Otomasyonu: Yazılım konusu maliyeti etkileyecek en önemli kalemlerden biridir. Bir elektronik hakemli dergi otomasyonunu sıfırdan geliştirmek istediğinizde 10 binlerce TL istenebilir sizden. Ancak akademik yayınları teşvik etmek, yayıncılığı kolaylaştırmak, bilimi desteklemek amacıyla açık kaynak olarak üretilen ve isteyen herkesin kullanımına sunulan, bugün 30 binden fazla kişi ve kurum tarafından kullanılan Open Journal Systems OJS mevcuttur. Akademik hakemli dergi yönetimi konusunda en gelişmiş ve dünyada en çok kullanılan yazılımdır. Bu yazılımı kullanmaya karar verdiğinizde teknik olarak size destek olacak, bunun kurulumunu sağlayacak, veritabanı vb. ayarlarını yapacak birine ihtiyacınız olacaktır. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi ücret karşılığında bizden de destek talebinde de bulunabilirsiniz.

Dergi kurulum ve Güncelleme ücretlerimiz…

Yukarıdaki 4 kalemi düşündüğümüzde yeni bir dergi kurmak/kurdurmak için ortalama 3-4000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır. 

DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Telefon: +90 543 221 11 28

WhatsApp: +90 543 221 11 28

e-posta: bilgi@ojsdergi.com

 

Sayfa Güncelleme tarihi: 09.07.2023

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön