DERGİ KURMA MALİYETİ

Dergi kurma süreçleri ve maliyetleri kurulacak derginin basılı mı elektronik mi olacağıyla doğrudan ilgilidir.

Basılı dergi çıkarmak için süreç ve süreçte gereken belgeler çok fazla olmakla birlikte E-Dergi diye adlandırabileceğimiz elektronik dergileri (İnternet ortamında) çıkarmak çok daha az süreç ve maliyet gerektiren bir husustur.

E-Dergi çıkarmanın maliyeti sizin tercihlerinizle de ilişkili ancak burada en hızlı ve az maliyetle bir dergi nasıl çıkarılır ona değineceğiz.

E-Dergi için ücret ödemeniz gereken 4 kalem söz konusu:

  1. Domain
  2. Hosting
  3. SSL Güvenlik Sertifikası
  4. Dergi yazılımı / Site Tasarımı / Otomasyon

Domain: Domain ücretleri 100-200 TL arasında değişmektedir.

Hosting: Hosting (dergiyi barındırmak için yer) ücretleri yıllık ortalama 200-250 TL civarındadır.

SSL Güvenlik Sertifikası: Sitenizin güvenli görünmesi, uluslararası sistemlerle ve arama motorlarıyla entegrasyonu için güvenlik sertifikası önemlidir. Bu da 100-200 TL arasında değişmektedir.

Yazılım: Yazılım konusu maliyeti etkileyecek en önemli kalemlerden biridir. Bir elektronik dergi otomasyonunu sıfırdan geliştirmek istediğinizde 10 binlerce TL istenebilir sizden. Ancak akademik yayınları teşvik etmek, bilimi desteklemek amacıyla açık kaynak olarak üretilen ve isteyen herkesin kullanımına sunulan, bugün 20 binden fazla kişi ve kurum tarafından kullanılan Open Journal Systems OJS mevcuttur ve bu yazılımı kullanmak ücretsizdir. Bu yazılımı kullanmaya karar verdiğinizde teknik olarak size destek olacak, bunun kurulumunu sağlayacak, veritabanı vb. ayarlarını yapacak birine ihtiyacınız olacaktır. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi ücret karşılığında bizden de destek talebinde de bulunabilirsiniz. Kurulum ve Güncelleme ücretlerimiz…

Yukarıdaki 4 kalemi düşündüğümüzde yeni bir dergi kurmak/kurdurmak için ortalama 1500-2000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır. 

Sonraki yıllarda kurulum/yazılım ücreti ödemeyeceğiniz için yıllık ödemeniz yaklaşık 600 TL olacaktır.

DAHA FAZLA VE DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

WhatsApp: +90 543 221 11 28

 

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön