E-Dergi İçin Gerekli Belgeler

AKADEMİK HAKEMLİ BİR DERGİ ÇIKARTMAK VE YAYINLAMAK İÇİN BELGEYE İHTİYAÇ VAR MI?

“E-Dergi yani internet ortamında bir dergi çıkarmak için hangi belgelere ihtiyaç var?” sorusu en çok karşılaştığımız sorulardan biri.

Cevap: İnternet ortamında dergi çıkarmak/yayımlamak için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. E-dergi (internetten online yayın yapan) olduğu için savcılık beyanı da gerekmemektedir.

Peki internet ortamında akademik, bilimsel veya bilgi amaçlı bir dergi yayımlamak için ne yapmak gerekir?

 • Dergi süreçlerini yönetmek için ekip kurun
 • Derginin adını belirleyin
 • Derginin alan veya alanlarını belirleyin
 • Dergi için bir alan adı/domain belirleyin
 • Dergi için bir hosting satın alın
 • Derginizi yayımlamak için bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Bu aşamada sıfırdan bir yazılım hazırlatırsanız muhtemelen 10 binlerce TL ücret ödemeniz gerekir. Ancak bunun yerine akademik ve bilimsel yayıncılığı teşvik etmek amacıyla geliştirilen ve dünyada 20 binden fazla kişi, kurum, üniversite tarafından kullanılan OJS Açık Dergi Sistemini tercih edebilirsiniz. OJS Dergi Sitesi kurulum işlemleri için bizden destek alabilirsiniz.
 • Dergi yönetim otomasyon yazılımının teknik kurulumu ve ayarları hazır olduktan sonra ilk sayı için makale ilanına yani makale kabulüne başlayabilirsiniz.

Sırada ISSN almak var.

En az 5 makale içeren ilk sayının yayımlanmasından sonra ISSN başvurusunda bulunabilirsiniz. Aşağıdaki videoda ISSN başvuru süreci detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 • Dergi için ISSN/e-ISSN başvuru işlemleri derginin yayımcısı olan birim, fakülte, enstitü tarafından veya bireysel olarak (gerçek kişi) yapılabilmektedir. https://ekygm.gov.tr adresi üzerinden e-devlet kullanıcı hesabıyla giriş yaparak gerekli bilgileri doldurun ve ISSN başvurusunda bulunun. 24 saat içinde onaylanacaktır. Başvuru öncesi sitenizdeki bilgilerin, yayıncı, iletişim, yayınlanmış makaleler vb. görünür ve hazır olduğundan emin olun.

Artık siteniz, derginiz, ISSN’niz ve hatta ilk sayınız hazır. Artık derginizi uluslararası ve uluslararası dizinlere eklemek için gerekli dizinlerin kriterlerini inceleyebilirsiniz.

Daha fazla sorunuz varsa yorum bölümüne yazabilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

OJS DERGİ KURULUMU VE GÜNCELLEME HİZMETLERİ

Konu yoruma kapalıdır.

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Dön