AÇIK DERGİ SİSTEMİ OJS İLE YAYINCILIĞIN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN

Open Journal Systems (OJS) yani Açık Dergi Sistemi (ADS) tam anlamıyla dört dörtlük bir akademik hakemli e-Dergi (makale değerlendirme ve yayın) sistemidir.

Elektronik ortamda bir akademik derginin ihtiyaç duyduğu arka plan (yazarlık, hakemlik, editörlük vb. Sayfa sonundaki resmi inceleyebilirsiniz) ve ön plan (makale başvurusu, sayıların yayınlanması, indekslerle entegrasyon, dergi bilgileri, örnek makale şablonu yayınlama vb.) hizmetlerine sahiptir. Dünyada 25 binden fazla dergi tarafından kullanılan, sürekli güncellenen, ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunulan dünyadaki en gelişmiş makale yayın sistemidir.

Çok fazla özellikleri bulunan dergi yayın (otomasyon) sisteminin temel özellikleri:

İş Akışları
Açık Dergi Sistemleri (OJS), hakemli akademik ve bilimsel yayınlar için bir içerik ve iş akışı yönetim sistemidir. Hakemli bir dergi için gerekli olan tüm süreci ve kullanıcı türlerini içerisinde barındırmaktadır.

Çevrimiçi
OJS, yazarların dünyanın her yerinden çevrimiçi olarak makale göndermelerine, hakemlerin makaleleri incelemelerine ve editörlerin gerekli düzenlemeleri yapmalarına imkan verir.

İzleme
OJS, bir makalenin gönderilmesinden hakem değerlendirmesine, kopya düzenleme aşamasından sayfa düzenlemesine, son okuma işleminden yayına kadarki  tüm süreci kayıt altına alır. Dergi sahibi veya editörü olarak bir makalenin izini her zaman takip edebilirsiniz.

İstatistik
OJS istatistiksel verileri tutar. Kabul oranınız nedir? Bir gönderiyi gözden geçirmek ne kadar sürer? En popüler makale hangisi? Sisteme yüklenen makaleler ve kullanıcılarla ilgili istatistiksek bilgileri sunar.

Küreseldir
OJS, dünya çapında 25 binden fazla dergi tarafından 50’den fazla dile kullanılmaktadır. Tek dilli veya çok dilli yayınlar mak mümkündür. Küresel yayıncılık özellikleri doğrultusunda geliştirilmiştir.

Açık Kaynak
OJS %100 açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Herhangi bir şirkete veya kuruma yazılımın kendisi için bir ücret ödemezsiniz. Akademik yayıncılığı teşvik etmek, maliyetleri en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş ve açık kaynak olarak paylaşılmıştır.

Yerelleştirme
OJS’yi kendi web sunucunuzda veya istediğiniz hosting şirketinde barındırabilirsiniz. Verileriniz elinizin altındadır. Kısacası yazılım size çok büyük bir özgürlük sunar.

Dizin
OJS, Google Scholar’da otomatik olarak dizine eklenir ve içeriğinizi diğer veritabanlarına dahil etmek için araçlar sağlar. Bu gibi özellikler yayınlanan makalelerinizin hızlı bir şekilde görünür olmasını ve daha fazla atıf almasını sağlar.

Destek
OJS desteklenen bir yazılımdır. Topluluk forumlarından ücretsiz destek alabilir, Youtube’da yayınlanan videoalrla naısl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Tüm bunlar yeterli değilse ücretli veya ücretsiz bizden destek alabilirsiniz. Sorun varsa kesinlikle bu sorunun bir çözümü de vardır.

Özelleştirilebilir
OJS ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde yapılandırılabilir. Kategoriler ve bölümler ekleyebilir, web sitenizin görünümünü değiştirebilir, abonelikleri ve siteye erişimi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. OJS, kendi tercihinizi kendinizin yapmasına imkân tanımaktadır.

Arşivleme
OJS çeşitli arşivleme yöntemine sahiptir. LOCKSS gibi sistemlerle entegredir. Verilerinizi her zaman güvende tutar.

Kâr Amacı Gütmez
OJS, Kanada’daki Simon Fraser Üniversitesi’nde kar amacı gütmeyen, akademik bir araştırma ve geliştirme ekibi olan Public Knowledge Project tarafından geliştirilmiştir.

Gelişim
Sürekli değişen dijital yayıncılık ortamının ihtiyaçları doğrultusunda OJS sürekli geliştirilir. Bu sayede bugün de bundan sonraki onlarca yıl da bu sistemi kullanabileceksiniz… Değişen yayıncılık sistemine göre sürekli geliştirilmekte ve yenilenmektedir.

En gelişmiş akademik yayın sistemi olan OJS ile bir dergi kurmak ve yayın hayatına başlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

24 saat içinde derginizi kuralım ve makale kabulüne başlayın.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön