Akademik bir yayın yapmak istiyorsunuz ve OJS sistemini kullanmaya karar verdiniz. Sistemi kurdunuz veya kurdurdunuz diyelim. Peki gerekli işlemler, değişiklikler, ayarlar yapıldı mı?

Bu kontrolü kolaylaştırmak için sizlere bir kontrol listesi hazırladık. Aşağıdaki listede yer alan işlemleri tek tek kontrol edebilirsiniz.

OJS Dergi Sitesi Kontrol Listesi

Dergi adı düzgün ve doğru mu?

Dergi adı baş harfleri doğru mu?

Dergi adı kısaltması doğru mu?

Dergi yayıncısı bilgisi eklendi mi?

Dergi ISSN numarası var mı? Eklendi mi?

Dergi özet bilgisi eklendi mi?

Dergi hakkında detaylı bilgi eklendi mi?

(Derginiz hakkında okuyucuların, yazarların veya hakemlerin ilgisini çekebilecek her türlü bilgiyi ekleyin. Bu, açık erişim politikanızı, derginin odak ve kapsamını, telif hakkı bildirimini, sponsorluk ifşasını, derginin tarihini, bir gizlilik bildirimini ve herhangi bir LOCKSS veya CLOCKSS arşiv sistemine dahil edilmesini içerebilir.)

Dergi ekibi sayfası oluşturuldu ve ekip eklendi mi?

Sorumlu ve teknik yetkili iletişim bilgileri sayfası (iletişim kişisi, telefon, mail, posta adresi) tamam mı?

Dergi/Site logosu eklendi mi?

favicon.ico (tarayıcı ikonu) eklendi mi?

Dergi kapak resmi / küçük resmi eklendi mi?

Gerekli ek içerikler/sayfalar (makale şablonları, yazım kuralları, etik ilkeler, indeks sayfası, varsa ücretlendirme, intihal politikası, yayın dili, yayın sıklığı, dergi konu kapsamı vb.) eklendi mi?

Site dil ayarları yapıldı mı? Site çok dilli ise formlar ve içerikler tercüme edildi mi?

Tercih ettiğiniz eklentiler aktif edildi mi? (Duyurular, çok okunan makaleler, yazarın diğer makaleleri, indirme sayıları, anahtar kelimeler, makale gönder butonu, orcid ile üyelik vb.) OJS Eklentileri bölümünü inceleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen hususlar olmazsa olmazlar olarak düşünebilirsiniz. Ulusal veya uluslararası indekslere başvurulduğunda bu bilgiler talep edilir veya siteniz bu kapsamda incelenir.

Gerekli görüldüğü durumlarda bu sayfa güncellenecektir.

Faydalı olması dileğiyle…

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön