Ücretsiz DOI konusunda en popüler platformlardan biri olan Zenodo yeni nesil bir platforma kavuşuyor. Yayıncılığı destekleme ve verilerin korunması/depolanması hususunda güçlü destekler veren Zenodo’nun 2023 yılı içerisinde kavuşacağı yeni platformun demosu yayınlanmış durumda.

Demo incelendiğinde DOI’lerde yer alan zenodo ifadesinin kaldırıldığı ve platformun arayüz olarak Türkçeyi de desteklediği görülüyor.

Önümüzdeki 6-12 ay içinde (2023 yılı içerisinde)  InvenioRDM tabanlı yeni nesil bir platformu kullanıcıların hizmetine sunacak. Gelişen teknoloji dikkate alınarak geliştirilen platformun destekleyicileri arasında Ulakbim – Tübitak da bulunuyor.

Geliştirilen Sistemin Ortakları

 InvenioRDM, Zenodo’dan doğan bir dijital veri havuzu platformudur.

Zenodo trafından 7 Aralık 2022 tarihinde yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

Yeni nesil platform

Şu anda Zenodo’yu InvenioRDM tabanlı yeni nesil platformumuza taşıma sürecindeyiz . InvenioRDM, Zenodo’dan doğan ve diğer 25 ortakla birlikte geliştirilen bir dijital veri havuzu platformudur .

Kurumlar/etki alanları için InvenioRDM, kendi depolarında “Zenodo deneyimi” sağlamalarına olanak tanır. Zenodo için InvenioRDM, Zenodo’nun temelini oluşturan teknik platformda ortaklarla işbirliği yapmamızı sağlıyor.

InvenioRDM bugün üretim sisteminde zaten kullanılmaktadır, örneğin bakınız:

ZenodoRDM projesi

InvenioRDM’ye geçiş, ZenodoRDM projemiz aracılığıyla yönetilmekte ve koordine edilmektedir. Projenin odak noktası, Zenodo.org’u InvenioRDM’ye ayarlanmış mevcut özellik ile taşımak ve kullanıcılarımıza geriye dönük uyumluluk sağlamaktır.

Projedeki en büyük zorluk açık ara tam veri geçiş sürecidir. Zenodo bugün yaklaşık 3 milyon kayda, 300.000 kullanıcıya ve çok sayıda API entegrasyonuna sahiptir ve bu nedenle, veri taşıma sürecindeki kesintileri en aza indirmek ve mevcut API entegrasyonlarının etkilenmeden çalışmaya devam etmesini sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Kilometre Taşları

Projemiz, veri geçişi ile erken başlamak ve tüm proje boyunca ana faaliyet olarak devam etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, her dönüm noktasının büyük bir kısmı veri geçişine ayrılmıştır.

Her dönüm noktasına ek olarak, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığını doğrulamak için belirli kullanıcılarla birlikte çalışacağız.

Proje için kilometre taşları

 • İlk veri geçişi ile MS2 Temalı demo sitesi
 • MS3 Eski API desteği
 • MS4 Temel özellik seti tamamlama
 • MS5 Normal özellik seti tamamlama
 • MS6 Gelişmiş özellik seti tamamlama
 • MS7 Destek işlemleri
 • MS8 Lansmanı

Zaman çizelgesi

Yeni platformla 2023 Sonbaharında hayata geçmeyi bekliyoruz.

Ne var ne yok

InvenioRDM’ye geçiş, Zenodo için uzun zamandır beklenen bazı yeni özellikleri de sağlayacaktır. Aşağıda nelerin geldiğini görün veya daha da iyisi, demo sitemizdeki yeni özellikleri kendiniz inceleyin .

Demo sitenin durumu

1M kayıtlarının kısmi bir dökümünü ve Zenodo’dan birkaç topluluğu demo sitesine yükledik. Kayıtlar, kullanıcı hesapları ile bağlantılı değildir ve bu nedenle düzenlenemez. Yeni topluluklar oluşturabilir, yeni yükleme formunu test edebilir ve yaptığımız bazı değişiklikler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Topluluk üyeleri

InvenioRDM, farklı rollere sahip üyelere sahip olmayı destekler – bu, birden fazla kullanıcının toplulukta kayıtları düzenleyebileceği ve/veya kapalı erişim içeriğini görebileceği anlamına gelir. Zenodo aşağıdaki topluluk rolleriyle gelecek:

 • Okuyucu : Okuyucu, topluluğun bir üyesidir ve topluluğa ait kısıtlanmış dosyaları görüntüleyebilir.
 • Küratör : Bir küratör, bir okuyucuya ek olarak bir topluluktaki kayıtları düzenleyebilir/kabul edebilir/reddedebilir.
 • Yönetici : Bir yönetici, küratörlere ek olarak bir topluluğun üyelerini de yönetebilir.
 • Sahip : Bir sahip, bir topluluğa tam yönetim erişimine sahiptir ve topluluğu silmenin yanı sıra tüm ayarları değiştirebilir.

Topluluklar hakkında daha fazla bilgi

Yorumlar

Topluluklara gönderim artık küratörün ve yükleyicinin doğrudan platform üzerinde sohbet etmesine olanak sağlıyor. Topluluğun küratörleri inceleme talebini alacak ve gönderenle görüşmenin yanı sıra gönderilen kaydı önizleyebilecek. Hem gönderen hem de küratör, incelenmekte olan kaydı yayınlanana kadar düzenleyebilir ve güncelleyebilir:

İnceleme hakkında daha fazla bilgi

Formu yükle

Yükleme formumuz da daha kapsamlı bir şekilde elden geçirildi. Örneğin, aşağıdaki değişiklikleri bulacaksınız:

Sık Sorulan Zorular

API’leriniz geriye dönük uyumlu olacak mı?

Evet, API’lerimizin geriye dönük uyumluluğunu sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve entegrasyonunuz yeni platformda da çalışmaya devam edecek.

API entegrasyonumu güncellemem gerekecek mi?

Zenodo on InvenioRDM piyasaya sürüldükten sonra (Sonbahar 2023), mevcut API’lerimizden bazılarını kullanımdan kaldıracağız. Geçiş için 1 yıllık geçiş süresi sağlayacağız. Yeni özellikler, yalnızca yeni API’de kullanılabilecektir.

Yeni REST API’nizin belgelerini nerede bulabilirim?

Yeni REST API’mizin belgelerini InvenioRDM belgelerinde bulabilirsiniz .

Topluluk küratörleri mevcut kayıtlarımı düzenleyebilecek mi?

Hayır. Topluluk küratörlerinin Zenodo’ya zaten yüklenmiş olan kayıtların meta verilerini düzenlemesine izin vermek için kaydolmanız gerekecek. Lansmandan sonra yüklediğiniz yeni kayıtların meta verileri varsayılan olarak küratörler tarafından düzenlenebilir olacak (ve sizden onaylamanız istenecek).

X özelliği çalışmaya devam edecek mi?

Evet, mevcut tüm özellikler için geriye dönük uyumluluk sağlayacağız.

Konu yoruma kapalıdır.

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Dön