Akademik dergi sistemleri yazarların, editörlerin, hakemler işlemler esnasında sisteme dosya eklemelerini gerektirir. Bu esnada bilgisayarlarında veya sisteme yüklenecek dosyada virüs var ise bunun sizin dergi sisteminize bulaşması olasıdır.
Bu gibi işlemler esnasında sisteminize virüs bulaşmaması için kullanabileceğiniz bir eklenti söz konusudur.

Clam Antivirus
Eklenti OJS yönetim panelinde eklenti kütüphanesinde yer almaktadır. (Eklenti galerisinde yer almıyor ise buradan da indirebilirsiniz)

İlk yapmanız gereken eklentiyi yükleyip aktif etmek.
Aktif ettikten sonra ayarlar bölümünde bilgileri girebileceğimiz aşağıdaki alanları göreceksiniz.

* Clam AV’nin clamscan yürütülebilir dosyasına giden sistem yolu.

* Clam AV’nin clamd.sock soketine giden sistem yolu.

Bu ayarlar konusunda bilginiz yoksa sunucu yöneticisinden bilgi talep edebilir, eğer bu antivirüs yazılımı sunucunuzda da yoksa yüklenmesini talep edebilirsiniz.

Bu bilgilerin girilmesi ve eğer tarama esnasında zaman aşımı olursa/taranamama durumu olursa dosyalara ne olacağı da belirtilmelidir.

“Taranmamış dosyaları yüklemeye izin verme” / “Taranmamış dosyaları yüklemeye izin ver” seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Antivirüs yazılımını aktif ettiğinizde OJS, her bir dosyayı tarar, virüs içerip içermediğini (ClamAV tarafından bilinen virüs imzalarına sahip olanları) kontrol eder. Bir virüs algılanırsa, yükleme iptal edilir ve kullanıcı bu konuda uyarılır.

Kategori

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön