(OJS = Open Journal Systems = Açık Dergi Sistemi = ADS)

ADS’yi yüklerken/kurarken bir Site Yöneticisi kullanıcı hesabı oluşturmuş olacaksınız. Bu hesapla ADS’ye giriş yaptığınızda, Panodan Site Yöneticisi ayarlarına erişebileceksiniz.

Yeni barındırılan günlük örnekleri oluşturabilecek, sisteminiz genelinde dil desteğini yönetebilecek ve diğer yönetim işlevlerini gerçekleştirebileceksiniz.

Yükseltmeler, e-posta, istatistikler ve içe ve dışa aktarma dahil olmak üzere bir ADS sitesinin yönetimi hakkında daha fazla teknik bilgi Yönetici Kılavuzunda mevcuttur .

Site Yönetimi

Site Yönetimine ulaşmak için Site Yöneticisi olarak oturum açın ve sol menüden Yönetim’i seçin.

2 seçenekli ADS site yöneticisi ana menüsü: site yönetimi ve idari işlevler.

Barındırılan Dergiler

Buradan Barındırılan Dergiler’i seçin. Çıkan sayfada, bu ADS kurulumundaki tüm dergileri göreceksiniz. Aşağıdaki örnekte sadece bir tane var.

ADS barındırılan dergiler menüsü, 1 mevcut dergi ile.

Mevcut yevmiye defterini düzenlemek için yevmiye adının solundaki mavi oka tıklayın. Ayarları düzenleme, kaldırma veya güncelleme seçeneklerini göreceksiniz.

Mevcut dergi düzenleme seçenekleri: düzenle, kaldır, ayarlar sihirbazı, kullanıcılar.

Düzenleme başlığı, açıklamayı veya yolu değiştirmenize olanak tanır.

Düzenlenebilir başlık, açıklama ve yol alanlarıyla birlikte mevcut dergi düzenleme ekranı.

Kaldır , günlüğü kurulumdan silmenize izin verir. Geri döndürülemez olduğu için bunu gerçekten yapmak isteyip istemediğinizi onaylamanız istenecektir.

Günlük silme için onay ekranı.

Ayarlar Sihirbazı sizi o günlük için çeşitli ayar seçeneklerine götürecektir.

Toplu E-postaları Kısıtla, dergi yöneticisinin belirli rollere toplu e-posta gönderme özelliğini devre dışı bırakmasına olanak tanır. Toplu e-posta özelliği, Site Ayarları > Toplu E-postalar altında etkinleştirilebilir . Günlük yöneticisi, “Rolleri Devre Dışı Bırak” ayarı altında seçtiğiniz rollere toplu e-posta gönderemez. E-posta bildirim özelliğinin kötüye kullanımını sınırlamak için bu ayarı kullanın. Örneğin, bu tür e-postaları almayı kabul etmeyen okuyuculara, yazarlara veya diğer büyük kullanıcı gruplarına toplu e-postaları devre dışı bırakmak daha güvenli olabilir.

Toplu e-postaları kısıtla sekmesinin seçili olduğu ayarlar sihirbazı ekranı.

Kalan ayarları Ayarlar bölümlerinde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Masthead sekmesinin seçili olduğu ayarlar sihirbazı ekranı.

Kullanıcılar , bu günlükle ilişkili kullanıcıları eklemenize ve yönetmenize izin verir.

Mevcut kullanıcıların listesini içeren kullanıcılar sekmesi.

Barındırılan Dergiler sayfasına geri döndüğünüzde, bu ADS kurulumuna yeni bir dergi eklemek için Günlük Oluştur bağlantısını kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan formdan alanları yeni bilgilerle doldurun.

Doldurulabilecek başlık, açıklama ve yol alanlarıyla günlük ekranı oluşturun.

Not: Yeni günlüğün henüz görünür olmasını istemiyorsanız, Bu günlüğün sitede herkese açık olarak görünmesini etkinleştir kutusunun işaretini kaldırın .

OJS Site Ayarları

Bu bölüm, iki veya daha fazla derginiz varsa görünecek ve tek tek dergiler yerine genel ADS kurulumunuzla ilgili bilgi eklemenize izin verecektir.

OJS Site Kurulumu

Buna sitenizin adı, site logosu, sitenizle ilgili bir giriş ifadesi, site altbilgisi, yeniden yönlendirme seçeneği (bu kurulumda yalnızca bir dergi olmasını planlıyorsanız), iletişim bilgileri, kayıtlı kullanıcılar için minimum şifre uzunluğu dahildir. , stil sayfası ve tema seçenekleri ve kenar çubuğu yönetimi.

Bireysel dergi(ler)iniz hakkında daha sonraki bir aşamada ayrıntı verme fırsatına sahip olacaksınız.

Site kurulum sekmesinin seçili olduğu ADS yönetici menüsü.

OJS’de Diller

ADS, çok dilli bir sistem olarak tasarlanmıştır ve çok çeşitli dilleri destekleyen dergilerin tek bir site altında barındırılmasına olanak tanır. ADS’yi kurduğunuzda, siteniz için bir veya daha fazla dil seçebilirsiniz.

Site Yöneticisi sitenin varsayılan dilini ayarlayabilir ve diğer dilleri dergiler tarafından kullanılabilir hale getirmek için ek yerel ayarlar yükleyebilir. Dergi Yöneticileri daha sonra Web Sitesi Ayarları > Diller altında kendi dil ayarlarını yönetebilir.

Yönetim > Site Ayarları > Diller altında, sitenizde yüklü olan dillerin listesini görebilir, dilleri etkinleştirebilir ve herhangi bir dili Varsayılan Yerel Ayar olarak ayarlayabilirsiniz; bu, kullanıcıların siteyi ilk ziyaret ettiklerinde ilk göreceği dildir.

Diller sekmesi seçili olarak ADS yönetici menüsü.

Başka bir dil eklemek için:

  1. Yerel Ayarı Yükle’yi tıklayın
  2. Yüklemek istediğiniz yerel ayarları işaretleyin
  3. Kaydet’i tıklayın

Yeni yerel ayarı yükledikten sonra, bunu Site Ayarları > Diller sayfasında etkinleştirmeniz gerekecektir. Sitede dilin kullanılabilirliğinin daha fazla yapılandırılması, bir Dergi Yöneticisi tarafından Web Sitesi Ayarları > Diller altında yapılabilir.

ADS 3 henüz ADS 2 kadar çok çeviriye sahip değildir, ancak zamanla daha fazla katkıda bulunmayı umuyoruz. Katkılara her zaman açığız.

Eklentiler

Buradan, çeşitli eklentileri etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçerek, onları bu ADS kurulumundaki tüm dergiler için kullanılabilir (ya da değil) yapabilirsiniz.

Eklentiler sekmesinin seçili olduğu ADS yönetici menüsü.

Site genelindeki menülerinizi değiştirmek için bu bölümü kullanın. Web Sitesi Ayarları bölümünde menüleri yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Navigasyon menüleri sekmesi seçili olarak ADS yönetici menüsü.

Toplu E-postalar

ADS 3.3, toplu e-postaların bir dergideki birkaç kullanıcı grubuna aynı anda gönderilmesine izin verme seçeneğine sahiptir. Kullanıcılar ve Roller > Kullanıcıları E-posta ile Gönder bölümüne bakın . Site yöneticisi olarak, toplu e-posta göndermesine izin verilecek barındırılan dergileri seçmek için site ayarlarını kullanabilirsiniz.

İstenmeyen e-posta göndermek için bu rakamın kötüye kullanılmasının bazı yargı bölgelerinde istenmeyen posta önleme yasalarını ihlal edebileceğini ve sunucunuzun e-postalarının spam olarak engellenmesiyle sonuçlanabileceğini unutmayın. Bu özelliği etkinleştirmeden önce teknik tavsiye alın ve uygun şekilde kullanıldığından emin olmak için dergi yöneticilerine danışmayı düşünün.

Toplu e-postalar sekmesi seçili olarak ADS yönetici sitesi ayarları.

Barındırılan Dergiler > Ayarlar Sihirbazı altında bireysel dergiler için belirli rollere toplu e-posta göndermeyi devre dışı bırakmak mümkündür .

Sonraki Adımlar

Bir dergi oluşturup site ayarlarını yapılandırdıktan sonra, Dergi Yöneticisi veya Editör için bir kullanıcı hesabı oluşturmak isteyebilirsiniz – ayrıntılar için Kullanıcılar ve Roller bölümüne bakın.


İdari İşlevler

Bu bölüm, ADS kurulumunuzun üzerinde çalıştığı sunucu hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

2 seçenekli ADS site yöneticisi ana menüsü: site yönetimi ve idari işlevler.

Sistem Bilgileri

Kurulumunuzu çalıştıran sunucuyla ilgili ayrıntıları öğrenmek için bu bölümü kullanın.

Geçerli sürümü, sürüm geçmişini ve sunucu bilgilerini gösteren sistem bilgileri ekranı.

ADS Sürüm bilgileri, şu anda hangi sürümün yüklü olduğunu ve yükseltmeler dahil sürüm geçmişinizi gösterir. ADS’nin en son sürümünü kullanıp kullanmadığınızı görmek için Güncellemeleri kontrol et bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Sunucu Bilgileri, ADS kurulumunuzu barındıran sunucu ortamı hakkında ayrıntılar sağlar.

ADS Konfigürasyonu bölümü, tüm konfigürasyon seçeneklerini ve bunların değerlerini config.inc.php içinde olduğu gibi gösterir .

config.inc.php yapılandırma parametreleri hakkında daha fazla bilgiyi dosyanın kendisinde bulabilirsiniz.

Bu sayfanın son bölümü ek sunucu bilgilerini görüntüler: işletim sisteminiz, PHP sürümünüz, sunucu ve veritabanı bilgileriniz. Genişletilmiş PHP bilgisini, Genişletilmiş PHP bilgi bağlantısını tıklayarak da görüntüleyebilirsiniz (bu, ‘nin çıktısını görüntüler phpinfo())

Tüm bu bilgiler, bir sorunu gidermeye çalışırken yararlı olabilir.

Kullanıcı Oturumlarının Süresini Sona Erdirme

Expire User Sessions (Kullanıcı Oturumlarının Süresini Doldur) öğesinin tıklatılması , sistemdeki tüm etkin kullanıcı oturumlarını hemen siler ve halihazırda oturum açmış olan herhangi bir kullanıcının sistemde yeniden oturum açmasını gerektirir. Bu, tüm kullanıcıların oturumlarının kapatıldığından emin olmak için yükseltmeden önce faydalı olabilir.

Veri Önbelleklerini Temizle

Veri Önbelleklerini Temizle’yi tıklatmak , yerel ayar bilgileri, yardım önbelleği ve arama önbelleği dahil tüm önbelleğe alınmış verileri temizler. Bu işlev, özelleştirmeler yapıldıktan sonra verileri yeniden yüklenmeye zorlamak için yararlı olabilir.

Şablon Önbelleğini Temizleme

Şablon Önbelleğini Temizle’yi tıklatmak , HTML şablonlarının tüm önbelleğe alınmış sürümlerini temizler. Bu işlev, özelleştirmeler yapıldıktan sonra şablonları yeniden yüklenmeye zorlamak için yararlı olabilir.

Zamanlanmış Görev Yürütme Günlüklerini Temizleme

Günlüğünüz için zamanlanmış görevler etkinleştirildiyse, Zamanlanmış Görev Yürütme Günlüklerini Temizle’yi tıklatmak , görev yürütme günlük dosyalarını sunucunuzdan siler. Yürütme günlüğü dosyaları, önceden tamamlanmış zamanlanmış görevlere karşılık gelen tarihleri ​​içerir (örneğin, otomatik e-posta inceleme hatırlatıcıları gönderme).

Bu sayfa buradaki bilgiler tercüme edilerek oluşturulmuş ve bazı uyarlamalar yapılmıştır.

Konuyla ilgili soru veya destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön