OAI (Open Archives Initiative) – Açık Arşiv Girişimi demektir. Açık Arşivler Girişimi, içeriğin verimli bir şekilde yayılmasını kolaylaştırmayı amaçlayan birlikte çalışabilirlik standartlarını geliştirir ve teşvik eder. OAI’nin kökleri açık erişim ve kurumsal veri havuzu hareketlerine dayanmaktadır. Bu çalışmanın devam eden desteği, Açık Arşivler programının temel taşı olmaya devam etmektedir.

Özetle OAI, e-yayın arşivlerine erişimi iyileştirmek için teknoloji çerçeveleri ve birlikte çalışabilirlik standartları geliştirmeye dahil olmuştur ve OAIOAI-PMH adlı bir protokol oluşturmuştur.

OAI-PMH , temelde uygulama tarafından sağlanan herhangi bir meta verinin/içeriğin birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren bir veri alışverişi protokolüdür.

Örneğin; OneSearch ID, BASE, Google Akademik, WorldCat gibi platformlarla bilgi alışverişi yapar.

 

OJS’de Açık Arşiv Girişimi için bir bir hazır protokol/ayar oluşturmuştur. OJS dergi adresinizin sonuna /oai yazdığımızda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorsanız sorun yok demektir.

Örnek:  https://www.ojsdergi.com/demo/index.php/dergi/oai

Yukarıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşamadıysanız, OAI ayarlarının yapılmamış demektir.

Açık Dergi Sisteminde OAI’yi nasıl aktif edebilirsiniz?

OJS açık Dergi Sisteminde OAI’yi aktif etmek için 2 ayar gerekmektedir. Biri config.inc.php dosyasında diğeri ise yönetim paneli  – Ayarlar/Dağıtım/Erişim sayfasında.

Bu ayarları ve değişiklikleri nasıl yapabileceğinize bakalım.

Öncelikle

1. config.inc.php dosyasındaki oai ayarının açık olup olmadığına bakalım.  config.inc.php dosyasını açın ve “oai = On” olduğundan emin olun. Değilse yani “oai = Off” şeklinde ise değiştirin. OAI özelliğini açmak için kod satırı aşağıdaki gibi olmalıdır:

[oai]

; Enable OAI front-end to the site

oai = On

 

2. Bir diğer ayar ise yönetim panelinde. Yönetim panelinde Ayarlar/Dağıtım/Erişim sayfasını açın. Burada bulunan ayarları da aşağıda resimde gördüğünüz gibi veya tercihlerinize göre ayarlayıp kaydetmeniz yeterli olacaktır.

OJS OAI Erişim Ayarları Seçenekleri

Yayınlama Şekli

Dergi, içeriğini açık erişim sunacak.

  • Dergi, içeriğinin tümü veya bir kısmına erişmek için abonelik gerektirecek.
  • OJS derginin içeriğini online yayımlamak için kullanılmayacak.

OAI Etkinleştir

Üçüncü taraf dizinleme servisleri için Open Archives Initiative (OAI) ile üst veri sunun.

  • Aktifleştir
  • Kapalı

 

Eğer yayımlanmış makaleleriniz var ise ve ayarları doğru yaptı iseniz aşağıdaki bağlantı sayfasındaki gibi makale meta verilerini görürsünüz.

https://www.ojsdergi.com/demo/index.php/dergi/oai?verb=ListRecords&metadataPrefix=oai_dc

Not: Kendi dergi sayfanızda denemek için bağlantıdaki kırmızı alanı kendi dergi bağlantınızla değiştirin.

Sitenizde yapabileceğiniz ayarlar bu kadardı. Peki sitemizin yani yaptığımız ayarların

Ardından ADS sitemizin OAI-PMH’ye geçip geçmediğini kontrol etmek için https://validator.oaipmh.com adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön