OJS dergi sistemi de diğer tüm yazılımsal uygulamalar gibi çeşitli senaryolar düşünülerek hazırlanmaktadır. Gerek uygulama kodları gerek veritabanı beklenmedik, senaryosu önceden düşünülmeyen bir durumla karşılaştığında, yanlış veya eksik bir işlem yapıldığında hata verir.

OJS’de hatalar bazen site arayüzünde gösterilir ancak sitee gösterilen hatalar her zaman sorunu tespit etmek için yeterli değildir. Dolayısıyla hata tespiti için en doğru kaynak hata günlükleri yani PHP loglarıdır. OJS’de herhangi bir hata ile karşılaştığınızda, çalışmayan bir sayfa, gerçekleştirilemeyen bir işlem olduğunda bu olumsuzluklara sebep olan durumlar genelde PHP Log dosyasında kaydedilir. PHP log dosyasındaki hata satırlarını inceleyerek yaşadığımız sorunun sebebini öğrenebiliriz veya profesyonel birinden destek alırken ona yardımcı olacaktır.

PHP hata günlüğünüzü nerede bulacağınız, kullandığınız sunucuya/hostinge göre değişecektir. Çoğu sunucularda logs klasörü veya logs dosyasında saklanır. Eğer bulamıyor iseniz hizmet aldığınız firma yetkilisinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Kendi sunucunuzu çalıştırıyorsanız, günlükler genellikle var/log veya var/log/apache klasöründedir.

Ayrıca hosting panelinize girerek orada arama alanı var ise “logs”, “hatalar” gibi aramalar yaparak da ilgili dosyaya erişme ihtimaliniz büyüktür.

Sunucular, hosting şirketleri, kullanılan yönetim panelleri ve yazılımlar farklı oalbileceği için loglar her zaman aynı yerde bulunmayabilir. Doalyısıyla yukarıdaki bilgiler sizin için yeterli olmadı ise, hata günlüklerini (PHP Logs) bulamadı iseniz StackOverflow sayfasını inceleyebilirsiniz. Burada hata günlükleri konusunda çok fazla bilgi yer almaktadır.

Hataları bulduğunuzda çözüm için araştırmalar yapabilir, teknik bilginiz yeterli ise çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

OJS dergi sitenizde sorun yaşıyor iseniz hataların tespiti, sorunların giderilmesi için ihtiyaç duyduğunuzda bizden destek talebinde de bulunabilirsiniz.

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön