Akademik dergi makaleleri yalnızca keşfedilebilir, erişilebilir oldukları kadar etkilidirler. Bu durum yani erişilebilirlik iyi bir indeksleme ile mümkündür. Dergiler, makaleler düzgün bir şekilde, gerekli veritabanlarına indekslenmez ise araştırmacıların bu makalelere erişimi zorlaşır, dolayısıyla içeriklerin etkisi de beklenen düzeyde olmaz. Dünyada günlük binlerce özet, makale yayımlanmaktadır ve bunlar çeşitli dizinler tarafından indekslenmektedir. Aşağıda en yaygın kullanılan dizin isimleri (akademik yayın veritabanları) ve kısa açıklamaları yer almaktadır. Bu dizinlerden yararlanabilir, kendi yayınlarınızı bu dizinlere ekleyebilirsiniz. Her bir dizinin ekndine özgü kuralları ve şartları bulunmaktadır…

BIOSIS

BIOSIS araştırma veritabanları, araştırmacılara dergiler, konferanslar, patentler, kitaplar, inceleme makaleleri ve daha fazlası dahil olmak üzere en güncel yaşam bilimleri bilgi kaynaklarını sağlar. Araştırmacılar ayrıca MeSH hastalık terimleri, CAS kayıt numaraları, Sıra Veri Bankası Numaraları ve Ana Kavramlar gibi özel indeksleme yoluyla multidisipliner kapsama erişebilirler.

Biological Abstracts

SI Web of Knowledge platformuyla entegre kapsamlı indeksleme hizmeti, böylece araştırmacıların diğer tüm ISI Web of Knowledge kaynaklarını aynı anda arayabilir.

British Library

Birleşik Krallık milli kütüphanesi 150 milyon el yazması, harita, gazete, dergi, baskı ve çizim, müzik notaları ve patent içerir. Çevrimiçi kataloglar, bilgiler ve sergiler web sitesinde bulunabilir. Kütüphane, dünyanın en büyük belge dağıtım hizmetini yürütür ve ulusal ve uluslararası müşterilere yılda milyonlarca öğe sağlar.

CAB Abstracts

Araştırmacılara, uygulamalı yaşam bilimlerini kapsayan 5 milyondan fazla kayda anında erişim sağlayan kapsamlı veri tabanı.

CABS (Current Awareness in Biological Science) 

iyolojik araştırmaların bibliyografik veritabanı. 1700’den fazla dergi bilimsel editörler tarafından taranarak veri tabanına ayda yaklaşık 15.000 giriş eklenir.

Chemical Abstracts Service

Yirminci yüzyılın başlarına kadar uzanan, kimya ile ilgili hemen hemen her şeyi, yaşam bilimlerinde zengin bir bilgiyi ve çok çeşitli diğer bilimsel disiplinleri kapsayan, dünya dergilerinde ve patent literatüründe yayınlanmış araştırmalara giden yollar.

Crossref

Bilimsel ve profesyonel yayınlar için resmi DOI (dijital nesne tanımlayıcı) bağlantı kayıt ajansı. Crossref, bir araştırmacının bir yayıncının platformundaki bir referans alıntıyı tıklamasına ve hedef yayıncının erişim kontrolü uygulamalarına tabi olarak başka bir yayıncının platformundaki alıntılanan içeriğe doğrudan bağlantı vermesine olanak tanıyan bir çapraz yayıncı alıntı bağlantı sistemi işletir. Bu alıntı bağlama ağı, birkaç yüz bilimsel ve profesyonel yayıncıdan gelen milyonlarca makaleyi ve diğer içerik öğelerini kapsar.

Scopus

Araştırma literatürünün ve kaliteli web kaynaklarının en büyük özet ve alıntı veri tabanı. Bilim adamlarının ihtiyaç duyduğu bilgileri hızlı bir şekilde bulmak için tasarlandı. Hızlı, kolay ve kapsamlı, günlük olarak güncellenir ve kullanıcıların milyonlarca başlık, özet, web sayfası, patent ve referans arasından sonuçları bulmasına ve iyileştirmesine yardımcı olacak bir dizi araç sağlar.

ISI Web of Knowledge

Fen, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimlerdeki yüksek kaliteli, çeşitlendirilmiş bilimsel bilgilere ve bu içeriği geliştiren arama ve analiz araçlarına kolay erişim sağlayan entegre, çok yönlü bir araştırma platformu. Kullanıcılar, ister uluslararası dergilerde, ister açık erişim kaynaklarında, kitaplarda, patentlerde, davalarda veya web sitelerinde bulunsun, doğru içeriği arayabilir ve ihtiyaç duydukları ilgili bilgileri bulabilir. Ayrıca ISI Bağlantıları: Birincil yayıncılar tarafından barındırılan tam metin belgelere 5,4 milyondan fazla kayıt bağlantısı ve giderek artan önemli veritabanları listesi.

PubMed

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin, 1950’lere kadar uzanan biyomedikal makaleler için Medline ve diğer yaşam bilimleri dergilerinden 16 milyondan fazla alıntı içeren bir hizmeti. PubMed, tam metin makalelere ve diğer ilgili kaynaklara bağlantılar içerir.

PubMed Central

PubMed Central (PMC), yarım milyondan fazla makale içeren yaşam bilimleri dergi literatürünün dijital bir arşividir. Nature Portfolio dergilerinde yayınlanan yaşam bilimleri disiplinlerindeki araştırma makalelerinin yazarlarının, çevrimiçi yayın tarihinden altı ay sonra makalenin “yazar” (kabul edilen) sürümünü PMC’ye yüklemeleri önerilir. Tavsiye ve rehberlik için PMC’nin gönderim web sayfalarına bakın.

Global Health

Global Health, halk sağlığı ve uluslararası sağlık alanındaki akademisyenler ve araştırmacılar için uzman bir bibliyografik veri tabanıdır. Kitaplar, konferans bildirileri ve “gri” literatürün yanı sıra 3.500’den fazla diziden 1.000.000’den fazla kayıt içerir.

Google Scholar

Bilimsel literatür için geniş kapsamlı arama yapmak için basit bir yol sağlar. Akademik yayıncılar, profesyonel topluluklar, ön baskı havuzları, üniversiteler ve diğer bilimsel kuruluşlardan hakemli makaleler, tezler, kitaplar, özetler ve makaleler içerir. Google Akademik makaleleri, her makalenin tam metnini, yazarı, makalenin yayınlandığı yayını ve makalenin diğer bilimsel literatürlerde ne sıklıkta alıntılandığını tartarak sıralar, böylece en alakalı sonuçlar ilk sayfada döndürülür.

Current Contents

Current Contents, önde gelen bilimsel dergilerin en son yayınlanan sayılarından tam içerik tablolarına, bibliyografik bilgilere ve özetlere kolay erişim sağlayan güncel bir farkındalık veritabanıdır.

EBSCO Publishing

Referans veritabanlarını, abonelik yönetimini, çevrimiçi dergileri, kitapları ve bağlantı hizmetlerini birleştiren entegre bir bilgi hizmeti. Kütüphaneler, okullar, devlet kurumları, tıp kurumları, şirketler ve diğerleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elsevier BIOBASE

Elsevier BIOBASE, dünya çapında 1.9000’den fazla kaynak dergiden oluşan biyolojik araştırmaların kapsamlı kapsamını sağlayan bir bibliyografik güncel farkındalık veritabanıdır.

EMBASE

Farmakolojik biyomedikal literatüre kapsamlı, zamanında erişim. 7.000’den fazla dergiden 18 milyondan fazla kayıt, yayınlandıktan sonraki 10 gün içinde güncellendi.

Index Medicus/Medline

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan Index Medicus, 1879’dan beri yayınlanan tıbbi bilimsel dergi makalelerinin kapsamlı bir indeksidir.

Infotrieve

Yaşam bilimleri ve diğer Ar-Ge yoğun endüstriler için önemli bilimsel, teknik ve tıbbi (STM) atılımlara öncülük eden küresel bir içerik yönetimi teknolojisi ve bilgi hizmetleri sağlayıcısı.

IngentaConnect

Çevrimiçi akademik ve profesyonel araştırma makalelerinin en kapsamlı koleksiyonlarından biri: 30.000 basılı ve çevrimiçi makaleden 20 milyon makale. Referans araçları, ek çevrimiçi özellikler, uyarılar ve belge teslimi dahil çevrimiçi hizmetler sunar.

OCLC (Online Computer Library Center) (Çevrimiçi Bilgisayar Kütüphane Merkezi)

Kar amacı gütmeyen, üyelik, bilgisayar kütüphanesi hizmeti ve dünyanın bilgisine erişimi artırmaya ve bilgi maliyetlerini düşürmeye yönelik kamu amaçlarına adanmış bir araştırma kuruluşu. Dünya çapında 112 ülke ve bölgede 41.555’ten fazla kütüphane, kütüphane materyallerini bulmak, elde etmek, kataloglamak, ödünç vermek ve korumak için OCLC hizmetlerini kullanır.

Ovid

Bireylerin ve kuruluşların bilgiyi bilgiye dönüştürmesine yardımcı olan özelleştirilmiş klinik, araştırma ve eğitim çözümleri. Bilim ve sağlık topluluklarındaki profesyoneller, araştırmacılar, öğrenciler ve bilgi yöneticileri araştırma, keşif ve gelişmiş hasta bakımı için ihtiyaç duydukları bilgiler için Ovid’i kullanıyor.

Science Citation Index

Science Citation Index, araştırmacılara, yöneticilere, öğretim üyelerine ve öğrencilere 100 disiplinde dünyanın önde gelen 3.700’den fazla bilimsel ve teknik dergisinden ihtiyaç duydukları bibliyografik ve atıf bilgilerine hızlı ve güçlü erişim sağlar.

Ulrich’s periodicals directory

Tüm dünyada yayınlanan diziler hakkında ayrıntılı, kapsamlı ve güvenilir bilgiler sağlayan bir bibliyografik veritabanı. Tüm konuları kapsar ve düzenli veya düzensiz olarak yayınlanan ve ücretsiz veya ücretli abonelik yoluyla dağıtılan yayınları içerir. 1932’de yayınlanan Fist, dünya çapında araştırmacılar, kütüphaneler, öğrenciler, yayıncılar, abonelik ajansları ve işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ulrichsweb

Disiplinler arası süreli yayınlar için genel bir veritabanı.

Directory of Open Access Journals (DOAJ)

Hakemli açık erişim dergilerinin topluluk tarafından küratörlüğünü yaptığı çevrimiçi bir dizin.

Web of Science

En büyük küresel alıntı veritabanlarından biri

Academic Search (EBSCO)

Bilimsel dergi, dergi ve gazete makalelerinin tam metin kapsama veritabanı.

 

TÜRKİYEDEKİ BAZI DİZİNLER / ULUSAL DİZİNLER

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön