OJS akademik, bilimsel dergi sistemi birçok özelliği ile ön plana çıkmakta ve kullanıcı sayısını her geçen gün daha da artırmaktadır. OJS’nin sayısız özelliklerinden biri de mevcut verileri dışarı veya içeri aktarma imkânı sunmasıdır. Bu yazımızda hangi verilerin içeri aktarılacağına değineceğiz. Hangi verilerin dışarı aktarılacağı konusundaki yazımıza bu bağlantı aracılığı ile erişebilirsiniz.

Verileri içeri ve dışarı aktarma seçenekleri OJS site yönetim paneline girildiğinde -kullanılan versiyona göre- Araçlar ya da Araçlar > Dışa Aktar/İçe Aktar menüsü altında yer alır.

OJS’de Dışarı Aktarılabilecek Veriler

OJS’de araçlar sayfasında aşağıdaki başlıklar yer almaktadır.

 • CrossRef XML Aktarım Eklentisi: Makale üst verilerini CrossRef XML formatında dışa aktar.
 • DataCite İhraç/Kayıt Eklentisi: DataCite biçiminde sayı, makale, dizgi, ek dosya üst verisi ihracı veya kaydı.
 • DOAJ Aktarma Eklentisi: Dergiyi DOAJ için dışa aktar.
 • Native XML Eklentisi: Makaleleri ve sayıları OJS’nin doğal XML formatına içe ve dışa aktarın.
 • PubMed XML İhraç Eklentisi: MEDLINE’da dizinlenmesi için makale üst verilerini PubMed XML biçiminde ihraç eder.
 • Kullanıcı XML Eklentisi: Kullanıcı verilerinin içeri ve dışarı aktarılması için

Yukarıdaki menüleri kullanarak istediğimiz verileri XML formatında dışarı aktarabiliriz.

 • Buradaki araçlardan “Kullanıcı XML Eklentisi”ni kullanarak kullanıcı verilerini dışarı aktarabiliriz. Bu kullanıcılar yani kullanıcı XML dosyası daha sonra gerektiğinde içeri aktarmak veya farklı platformlara aktarmak için kullanılabilir.

 

 • “CrossRef XML Aktarım Eklentisi”ni kullanarak CrossRef için gerekli verileri dışarı aktarabilirsiniz. Daha sonra bu dosyayı CrossRef’e yükleyerek gerekli kayıt işlemlerini sürdürebilirsiniz. PKP ve Crossref, Open Journal Systems kullanan yayıncıların ve dergilerin Crossref hizmetlerinden daha iyi yararlanmasına yardımcı olmak için iş birliği yapmaktadır. PKP aynı zamanda bir Crossref Sponsor Kuruluşudur. Crossref, Uluslararası DOI Vakfı’nın resmi bir Dijital Nesne Tanımlayıcı Kayıt Kuruluşu’dur. DOI hizmetleri için kayıt esnasında dergi işleyişine yönelik XML veriler talep edilmektedir ve bu araç aracılığıyla edinilecek veriler bu esnada kullanılabilmektedir.

 

 • “DataCite İhraç/Kayıt Eklentisi” veri, makale, dizgi ve tamamlayıcı dosya meta verilerini DataCite formatında dışa aktarılmasını sağlar. “DataCite” Veri alıntısını iyileştirmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen uluslararası kuruluştur. İnternetteki araştırma verilerine daha kolay erişimini sağlar. Araştırma verilerinin bilimsel kayıtlara meşru, atıfta bulunulabilir katkılar olarak kabulünü artırır. Sonuçların doğrulanmasına ve gelecekteki çalışmalar için yeniden amaçlanmasına izin verecek veri arşivlemeyi destekler.

 

 • “DOAJ Aktarma Eklentisi” dergi verilerininDOAJ talepleri doğrultusunda dışarı aktarılmasını sağlar. DOAJ (Directory of Open Access Journals), açık erişim dergilerini listeleyen IS4OA tarafından güvence altına alınmış bir internet sitesidir. DOAJ, kör hakemlik sistemini uygulayan, intihali önleyici mekanizmalara sahip, açık erişim imkânı sağlayan kaliteli akademik dergileri isim ve içerik olarak listeleyen bir dizindir.

 

 • “Native XML Eklentisi” ile makaleleri veya dergi sayılarını XML formatında dışarı aktarmak mümkün. Native XML Eklentisi bağlantısına tıklandığında açılan sayfadan “Makaleleri Dışa Aktar” veya “Sayıları Dışa Aktar” seçeneğini kullanarak ihtiyaç duyulan aktarma işlemleri yapılabilir. Bu XML dosyaları OJS güncellemelerinde, yazılım değişikliklerinde ve eski-yeni versiyon yükseltmelerinde de kullanılabilmektedir.

 

 • “PubMed XML Dışarı Aktarma Eklentisi” derginin MEDLINE’da dizinlenmesi için makale üst verilerini PubMed XML biçiminde dışarı aktarır. PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veri tabanıdır. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır. Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir. Makalelerin PubMed dizininde yer alması için bu XML dosyası kullanılabilmektedir.

DERGİ MAKALELERİNİ AKTARMA VEYA OJS GÜNCELLEME İŞLEMLERİ İÇİN BİZDEN DESTEK ALABİLİRSİNİZ…

Anahtar Kelimeler:

Konu yoruma kapalıdır.

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Dön