Akademik ve bilimsel makalelerin yayınlanması için gerekli olan dergi alt yapısını sunan OJS yönetim panelindeki bazı araçlar sayesinde kullanıcı ve makale verilerinin dışarı ve içeri aktarılmasına imkan verir.

OJS’deki hangi verilerin dışarı aktarılabileceği hususundaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

OJS farklı platformlar için dışarı aktarma seçenekleri sunmaktadır. OJS’de sadece kullanıcı ve makale verileri içeri aktarılabilmektedir.

Kullanıcı verilerinin dışarı ve içeri aktarılmasına neden ihtiyaç duyarız?

Farklı dergi siteleri birleştirilmek istendiğinde kullanılabilir

Site güncellemesi yapılırken verilerin (kullanıcı ve dergi/sayı/makale verileri) korunması için kullanılabilir.

Eski sürümden yeni sürüme aktarma yapmak için kullanılabilir.

Eğer uyumlu ise farklı sistemler arası veri aktarımı için kullanılabilir.

OJS’de dışarı aktarılmış bir XML verisi içeri nasıl aktarılır?

İçe aktarma işlemleri için OJS yönetim panelinde Araçlar > Dışa Aktar/İçe Aktar menüsü kullanılır. Bu menüler kullanılarak aşağıda resimde görünen sayfaya ulaşılır.

Bu sayfada içeri aktarma işlemi için kullanılabilecek 2 araç bulunmaktadır.

  • Native XML Eklentisi: Makaleleri ve sayıları OJS’nin doğal XML formatında içeri aktarılmasını sağlar.
  • Kullanıcı XML Eklentisi: Kullanıcı verilerinin içeri aktarılasını sağlar.

OJS Makale ve Sayılarını İçe Aktarma

Native XML aracını kullanarak daha önce dışarı aktardığımız OJS için uyumlu XML dosyasını seçip içeri aktarıyoruz. Aktarma işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştir ise aktarma başarıyla tamamlandı mesajı gösterilir. Aksi durumda aktarılamam sebebi ve hatası bildirilir. Eğer veriler aktarılamıyor ise dışarı aktarma esnasında bir eksiklik veya dosyada bir hata olaiblir.

OJS Kullanıcılarını İçe Aktarma

Kullanıcıları içeri aktarma aracı sayfasına gelindiğinde yukarıda göründüğü gibi bir bilgilendirme ile karşılaşılacaktır. Burada

“Bu dergiye eklenecek kullanıcı bilgilerini içeren veri dosyasını seçiniz. Dergi yardım sayfalarından ilgili dosya yapısı ile ilgili bilgilere bakınız.

Not: veri alınırken sistemde kayıtlı kullanıcı adı veya e-posta adresi ile aynı olan kullanıcılar yeniden kaydedilmez, eğer bu kullanıcıların ek rolleri tanımlı ise, bu roller kayıtlı kullanıcıya eklenir.” ifadesi yer almaktadır. Bu uyarıları da dikkate alarak gerekli içeri aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aktarma işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı ise dosyanızda ve dışarı aktarma işleminizde sorun yok demektir. Aktarma işlemi sonrası kullanıcılar sayfasına giderek gerekli kullanıcıların aktarılıp aktarılmadığını da kontrol ediniz.

 

OJS dergi sitesinin kurulumuna, güncellenmesine veya verilerinin aktarılmasına ihtiyaç duyuyor iseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konu yoruma kapalıdır.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Dön