DergiPark'tan çıkmak

Merhabalar.

Bu yazımızda, DergiPark‘tan ayrılmak konusunda bize en çok sorulan sorulardan bazılarına cevap vermeye çalışacağız. DergiPark’tan ayrılma süreci ile ilgili tarafımıza sorulan sorulardan bazıları:

 1. DergiPark’ta yayın yapan bir dergi DergiPark’tan ayrılabilir mi?
 2. DergiPark’ta yer alan bir dergideki kullanıcılar, sayılar ve makaleler yeni bir sisteme veya Açık Dergi Sistemi – Open Journal System OJS’ye aktarılabilir mi?
 3. DergiPark’taki kullanıcılar, makaleler ve sayılar yeni sisteme nasıl aktarılabilir?
 4. Aktarım esnasında olası sorunlar nelerdir?

DergiPark Türkiye’de akademik yayıncılığı destekleme konusunda büyük bir hizmet sunmaktadır. Bu platformda yer almanın avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da mevcuttur. Dolayısıyla çeşitli dergiler burada yer almayı avantaj olarak görebiliyorken bazıları burada yer almanın olumsuzlukları ile karşılaşabilmektedir. Konumuz tam olarak DergiPark’ın avantajları ve dezavantajları olmadığı için o konuya girmeyeceğiz. DergiParkta yer alan bir derginin yöneticisinin herhangi bir sebeple DergiPark’tan ayrılmak istediğini varsayarak aşağıdaki sorulara cevap verelim…

1. DergiPark’ta yayın yapan bir dergi DergiPark’tan ayrılabilir mi?

DergiPark’ta yayın yapan bir dergi istediğinde DergiPark’tan ayrılabilir. DergiPark vermiş olduğu hizmetin yanında ayrılmak isteyenlere de böyle bir imkan sunmaktadır. DergiPark “Dergi olarak istediğimiz zaman DergiPark’tan ayrılabilir miyiz?” sorusuna vermiş olduğu cevap aşağıdaki gibidir:

Evet. DergiPark’ta yer alan bir dergi yöneticisi istediği zaman dergisini DergiPark’tan alıp başka bir yere taşıyabilir. Talep etmesi durumunda yayınlanmış sayılar, makaleler veya kullanıcılar XML dosyaları olarak dergilere iade edilir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde makale değerlendirme süreci yer almaz. Ayrılan dergilerin, DergiPark’a yüklenilen arşivleri DergiPark üzerinden sunulmaya devam eder.

Yukarıdaki cevaptan da anlaşılabileceği gibi DergiParkta yer alma ve DergiPark’tan ayrılma konusunda karar dergi yöneticisinin. Dergi sahibi istediği zaman DergiPark’tan ayrılma konusunda özgürdür. DergiPark’ın sunduğu bu imkan; dergi sahiplerinin değişmesi, dergi yayın sisteminin değiştirilmek istenmesi, dergi yayın politikalarının değiştirilmesi vb. sebeplerle farklı bir sistem veya dergiye özel alan adı (domain) kullanmak isteyenler için avantaj sağlamaktadır.

DergiPark’tan ayrılmaya karar verdiniz ve bunun mümkün olduğunu öğrendiniz. Sıradaki önemli soruya geçelim.

2. DergiPark’ta yer alan dergideki kullanıcılar, sayılar ve makaleler yeni bir sisteme veya Açık Dergi Sistemi – Open Journal System OJS’ye aktarılabilir mi?

DergiPark’ta yer alan makaleler, sayılar ve kullanıcılar XML formatında dışa aktarılabildiği için yeni kullanılacak olan sisteme uyarlanarak aktarılabilir.

DergiPark’tan ayrılmak isteyen bir dergi sahibi derginin hangi alan adında (domain) yayın yapacağını ve hangi akademik hakemli makale yayın sistemini kullanacağını kararlaştırmış olmalıdır. Bu konuda bizimle iletişime geçerek dergiye özel alan adı kaydı ve akademik yayın sisteminin kurulumu konusunda hizmet alabilirsiniz.

Domain, hosting ve akademik hakemli yayın sistemini kararlaştırdınız, satın aldınız ve kullanıma hazır. Elinizde DergiPark’tan aldığınız (dışarı aktarma, export) kullanıcı, makale ve sayı XML dosyaları da mevcut. Şimdi sırada bu verileri yeni sisteme aktarmak var.

3. DergiPark’taki bir dergiye ait sayılar, makaleler ve kullanıcılar yeni sisteme nasıl aktarılabilir?

DergiPark’ın, sizin derginize ait olan neredeyse tüm verileri XML dosyası olarak paylaşıyor olması büyük bir avantaj.  DergiPark’ın bu konudaki politikasını takdir etmek gerekir.

Burada XML konusunda kısa bir bilgi vermek faydalı olacaktır.

XML, bir metin işaretleme dilidir. Programlama dillerine benzer ancak yalnızca belirli işlevlere sahiptir. Hem insanlar hem de işletim sistemleri tarafından okunabilen XML dili ile hazırlanmış dökümanların temel amacı veri saklamak ve veri transferi yapmaktır. Bu nedenle neredeyse tüm cihaz ve işletim sistemleri tarafından okunabilir. Detaylı bilgi

DergiPark’tan almış olduğunuz XML dosyalarını olduğu gibi yeni akademik yayın sistemine aktarmak mümkün değildir. Yeni sisteme aktarmayı denediğinizde bu XML’lerin sizin yeni sisteminizle uyumlu olmadığı konusunda mesajla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bu konuda bizden veya her iki sistemin standartlarını da bilen yazılım uzmanlarından destek almanız gerekecektir. Çünkü; DergiPark’tan alınan veri dosyasının yeni sistemle uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.

4. Aktarım esnasında olası sorunlar ve dikkat edilecek hususlar neler?

 • DergiParktan alınan veri dosyasında kullanıcı şifreleri güvenlik sebebiyle yer almaz. Yeni sisteme aktarılırken tüm kullanıcılara geçici bir şifre tanımlanmalı veya şifremi unuttum hatırlatması üzerinden kendi şifrelerini belirlemelerine imkan sağlanmalıdır.
 • DergiParkta’ki bazı veriler yeni sisteme uygun olmayabilir. Örneğin DergiPark’ta mail adresi kullanıcı adı yerine kullanılabiliyorken bazı yayın sistemleri mail adresini kullanıcı adı olarak kabul etmemektedir. Bu gibi durumda, mail adresini kullanıcı adı olarak kullananların düzenlenmesi gerekecektir.
 • DergiPark ile yeni kullanılacak olan yayın sistemindeki kullanıcı rolleri ve yetkileri farklı olabilmektedir. Buradaki bilgilerin önemi dikkate alınarak dergi yöneticisiyle istişare halinde bir planlama yapılmalıdır.
 • Aktarılmaya çalışılan verilerde bazen karakter sorunları ile de karşılaşılabilmektedir. Veri dosyasındaki karakter kurallarını tespit etmek, değiştirmek ve düzenlemek aktarımı kolaylaştıracak, sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır.
 • Taşınması, aktarılması gereken veriler çok fazla olduğunda bazı sistemler büyük verilerin aktarılmasına imkan vermemektedir. Bu gibi durumlara çözüm üretmek için sunucu altyapısını, parçalı veya toplu veri aktarımı kurallarını iyi bilmek gerekir.
 • XML ile veri aktarma özelliği bulunmayan bir platforma da geçiş yapıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumda yeni sistemi ve verileri yeni sisteme aktarma yollarını bilen birilerine ihtiyacınız olacaktır.

Bu gibi platform değişikliklerinde elbette bazı verilerden, bilgilerden de vazgeçmek gerekecektir. Örneğin yukarıda DergiPark’ın da ifade ettiği gibi bazı bilgiler XML dosyası olarak paylaşılmamaktadır. Bunlar hayati öneme sahip olmamakla birlikte bazı dergi sahipleri için önem arz edebilir. Hangi bilgilerin gerekli olup olmadığı hususuna ve bunlardan hangilerinden vazgeçilip geçilemeyeceğine dergi sahibi karar vermelidir.

YENİ BİR AKADEMİK HAKEMLİ DERGİ KURMAK VEYA VAR OLAN DERGİNİZİ AÇIK DERGİ SİSTEMİ OJS’YE AKTARMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir…

DERGİ KURMANIN MALİYETİ NE KADAR?

AKADEMİK HAKEMLİ DERGİ ÇIKARMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

OJS UYUMLU HOSTİNG PAKETLERİ

ÜCRETSİZ DOİ NASIL ALINIR?

Konu yoruma kapalıdır.

0
  0
  Sepetiniz
  Sepetiniz boşMağazaya Dön